“Što pre počnemo da se bavimo iskustvom naših zaposlenih u radnom okruženju, time kako doživljavaju svog poslodaca, to ćemo lakše i više uticati na to da naš employer brend bude jači i vredniji. ” Ističe Ivan T. Marković, Employer Branding Manager u NIS Gazprom Neft sa kojim smo pričali o employer branding-u i razvoju zaposlenih u njegovoj kompaniji.
Šta je za vas employer branding i koliko mislite da je razvijen u Srbiji?
Еmployer branding dešava se sve vreme i to je skup doživljaja koji neko stiče o nama kao poslodavcu na osnovu brojnih faktora. Sve počinje od iskustva zaposlenih i toga kakvu emociju i doživljaje nose sa sobom i kako ih prenose drugima. Što pre počnemo da se bavimo iskustvom naših zaposlenih u radnom okruženju, time kako doživljavaju svog poslodaca, to ćemo lakše i više uticati na to da naš employer brend bude jači i vredniji.
Kada kompanija odluči da zaista počne da „upravlja“ svojim employer brendom mora da bude svesna toga da je to proces koji treba da počne temeljnom dijagnostikom trenutne situacije i postavljanju jasnih prioriteta koji definišu šta će nam biti fokus u različitim fazama razvoja employer brenda. Proriteti variraju od industrije do industrije, tipa kompanije i faza razvoja brenda kroz koje prolazi kompanija.
Disciplina „Empoyer Branding“ se u Srbiji još uvek smatra „egzotikom“. Kompanije su radoznale, ali još uvek imaju bojažljiv pritup samoj temi, najviše zbog stava da su im za to potrebni dodatni resursi ili nesigurnosti ko bi zaista trebalo da se bavi employer branding-om? Bilo kako bilo, kompanije svesno ili nesvesno rade na njemu i isto tako ga grade u afirmativnom ili manje afirmativnom pravcu 😉
U kom smeru ga vaša kompanija gradi?
Naš trenutni prioritet je stvaranje jače sinergije između korporativne kulture i Employer Brand-a, odnosno transformaciji same korporativne kulture koja će učiniti da naš brend poslodavca bude jači. Pored toga, imamo precizan plan aktivnosti koji je usmeren na unapređenje iskustva kandidata za posao i toga na koji način im pristupamo i komuniciramo sa njima, unapređujemo i gradimo odnose sa zajednicom koja okuplja talente i naše potencijalne kolege, radimo na razvoju našeg EVP (employer value proposition) koji će nam pomoći da naš employer brand učinimo autentičnim i atraktivnim ciljnim grupama kandidata i zaposlenih u kompaniji, transformišemo i unapređujemo našu korprativnu kulturu tako da bude u skladu sa očekivanja naših zaposlenih i poslovnom strategijom kompanije.
Kada je u pitanju briga o zaposlenima, čemu je vaš HR sektor najviše posvećen – koji su to programi i aktivnosti razvoja zaposlenih vama najbitniji?
Učenje i razvoj zaposlenih su jedan od naših najvećih prioriteta. U profesionalne obuke zaposlenih samo u 2018. godini uloženo je oko 240 miliona dinara i održano oko 2.200 obuka. Jedinstvena smo kompanija u ovom regionu i po tome što imamo svoj Korporativni univerzitet koji među svojim predavačima ima vrhunske stručnjake iz celog sveta. Ponosni smo na činjenicu što više od 200 mladih svake godine svoja prva radna iskustva stiče u NIS-u kroz različite programe prakse i što smo poslodavac koji stalno daje šansu mladim i talentovanim ljudima da i bez prethodnog radnog iskustva započnu karijeru u našoj kompaniji. Studenti koji prođu kroz praksu u NIS-u su naš primarni izvor potencijalnih zaposlenih kada tragamo za kandidatima bez radnog iskustva.
Na koji način podržavate fizičku aktivnost i zdrave navike radnika?
O zdravlju i rekreaciji svih svojih zaposlenih vodimo računa već dugi niz godina i ta podrška se odvija u dva pravca. Prvi je da zaposleni naše kompanije imaju pravo na besplatnu rekreaciju u brojnim sportskim centrima širom Srbije, u zavisnosti od mesta boravka i rada, kao i ličnih preferencija. U tom smislu, zaposleni mogu da biraju između rekreacije u teretani, plivanja, u zimskom periodu klizanja i drugih sportskih disciplina.
Sa druge strane, podržavamo razvoj sporta u korporativnoj sredini i na višem nivou – organizujemo niz sportskih aktivnosti, u kojima u više od 15 gradova širom Srbije treniraju zaposleni u više od 11 sportova, kako u timskim tako i u individualnim disciplinama. Naši zaposleni su organizovani u timovima različitih sportskih disciplina i samo u 2018. godini osvojili su gotovo 100 nagrada i priznanja za postignute sportske rezultate. Naši zaposleni se takmiče kako u Srbiji, tako i zemljama regiona, ali i u sportskim događajima cele „Gasprom njeft“ porodice.
Svesni smo da su zdravi i aktivni ljudi mnogo srećniji i produktivniji i u tom duhu, u budućnosti ćemo nastojati da nastavimo da širimo sportski duh i vrednosti među našim kolegama.
Da li bavljenje sportom utiče na bolje rezultate rada i zadovoljstvo zaposlenih?
Nastojimo da afirmišemo zaposlene da sport bude deo njihovog životnog stila. Brojne su studije koje ukazuju na to da bavljenje sportom, pored same fizičke kondicije, utiče na opštu ispunjenost čoveka, bolju koncentraciju, lakše postavljanje prioriteta i bolje rezultate, bilo da je reč o privatnom ili poslovnom životu.
Šta mislite o Belgrade Business Run?
Belgrade Business Run je uspeo da okupi i pokrene poslovnu zajednicu u Srbiji i da od trčanja, koje je u prošlosti bilo prepoznatljivo kao „individualna“ disciplina,napravi sportsku disciplinu koja promoviše timski duh, istrajnost i rezultat. To su vrednosti kojima poslodavci u Srbiji teže. Broj učesnika raste iz godine u godinu, a trčanje u timu postaje neformalna „teambuliding“ disciplina koja zaista ima svoju svrhu i pomaže nam da se bolje upoznamo i lakše sarađujemo jedni sa drugima, istovremeno poboljšavajući naše zdravlje i kondiciju. Želimo vam uspešan Belgrade Business Run 2019!