Trkački tim kompanije Atlantic Grupa, poznatiji kao Atlantic Running Team, već šestu godinu učestvuje na biznis trkama u Hrvatskoj i Sloveniji, na kojima su bili veoma uspešni. U Srbiji su do sada trčali na Belgrade Business Run, a u 2020. planirali su učešće na sve 4 trke serije Serbia Business Run (SBR).
Značaj i mesto koji sport zauzima u Atlantic Grupi vredan je primer izvanredne prakse kada je u pitanju korporatvina kultura, briga o zaposlenima i podrška fizičkoj aktivnosti.Pričali smo o tome sa Silvijom Šimunović.
Atlantic Grupa je jedna od vodećih tvrtki za hranu i piće u regiji JI Europe s vlastitim poznatim regionalnim brandovima koji uz asortiman proizvoda vanjskih partnera, imaju vlastiti regionalni distribucijski sustav. Kao takvi prisutni smo i nastupamo na Busines utrkama u regiji. Tako da već šest godina nastupamo u Hrvatskoj, 5 godina u Sloveniji, 3 godine u BiH, a od prošle godine i u Srbiji
Silvia Šimunović, Atlantic Grupa
Kakva su vaša očekivanja od učešća na SBR u 2020?
Ove godine ćemo sudjelovati u svim gradovima SBR – a za razliku od prošle godine kad smo sudjelovali samo na BG utrci. Očekivanja su nam ( uz pobjedu ???? ) da se što više zaposlenika aktivira taj dan, a onda da ostanu u trčanju cijeli život. Jer trčanje je baš to – aktivnost kojom se možemo baviti čitav život neovisno o godinama.
Zašto je sport toliko važan vašoj kompaniji?
Atlantic Grupa u svojim temeljma ima sport kao jedan od glavnih vrijednosti kojima teži. Zapravo, mjesto koje sport zauzima u Atlantic Grupi ima veliku važnost i utjecaj, a najbolji nam je primjer košarkaški klub Cedevita. Uz profesionalnu košarku, pregršt je rekreativnih aktivnosti i sportova koje podupire unutar svojih redova kao što su trčanje, triatlon, nogomet, odbojka stolni tenis, badminton, hiking, šah itd.
Zdravi, sposobni, spretni i vješti zaposlenici mogu lakše podnositi sve nedaće i teškoće života, a isto tako će puno lakše obavljati radne zadatke. Sport je nedvojbena vrijednost, a u kompaniji su vrata sporta otvorena svima koji se za njega odluče. Cilj: razvijanje pravilnog odnosa prema zdravlju!
Kada je uspostavljen Atlantic Running Team – šta mu je osnovna misija, koliko trkača broji do danas?
Atlantikovci Sandra Ferenčak I Bojan Klarić došli su na ideju nakon istrčanog BG polumaratona 2013. da bi osnovali trkački klub unutar kompanije. S obzirom da je Atlantic Grupa kompanija koja prepoznaje sport, a u ovom slučaju trčanje, kao aktivnost za osvještavanje zaposlenika o važnosti zdravog životnog stila, njihova ideja nailazi na plodno tlo te nastaje Atlantic running team od milja zvan ART.
Nakon toga im se u trčanju pridružuje Lada Tedeschi Fiorio (Viceprvakinja Hrvatske u polumaratonu 2016. godine). Da su trčanje I trkački klub shvatili ozbiljno govori podatak da je vrlo brzo donešen Pravilnik, kalendar utrkivanja te su izabrani članovi uprave kluba ( predsjednik, dopredsjenik, tajnica, financijaš I kapetan).
Viceprvakinja Hrvatske u polumaratonu 2016. godine
Od tada do danas brojimo preko 450 trkača zaposlenika i njihovih užih članova obitelji (Da! ART je klub koji, uz zaposlenike, omogućuje trčanje i njihovim članovima obitelji) u šest različitih zemalja regije: Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Austriji, Makedoniji, BiH gdje imamo svoja predstavništva. Jako smo zadovoljni brojkom jer je to oko 9% od ukupnog broja zaposlenih koji se bave trčanjem.
Silvia Šimunović, Atlantic Grupa
Pored trčanja, koje još sportove treniraju vaši zaposleni?
Uz trčanje, zaposlenicima je omogućeno bavljenje i drugim sportovima pa tako Atlantic Grupa u svojim redovima ima odbojkaški, triatlon, stolnoteniski, nogometni, badminton, hiking, šah i druge klubove. Ponosni smo što možemo zaključiti da se svaki treći zaposlenik bavi nekom vrstom fizičke aktivnosti.
Na koje sve načine vaša kompanija podržava fizičku aktivnost i rekreaciju?
Atlanticova kultura je nematerijalna imovina, a obuhvaća vjerovanja, vrijednosti i ponašanja koja doprinose okruženju u kojem posluju znatiželjni, ambiciozni i otvoreni ljudi spremni na rast i razvoj u poslovnom i društvenom okruženju. Unutar Grupe postoji projekt “Body and Mind – Opportunity to be fit” koji na čelu s kolegom Karlom Gregurićem podržava pojedince i grupe koji žele biti aktivni te promiče sport i tjelesnu aktivnost. Jednom godišnje imamo okupljanje svih sportaša na Atlantic Sports Weekend-u gdje svi oni mogu pokazati svoje tjelesne sposobnosti i znanja pred ostalim sportašima Grupe.
Atlanticov Body and Mind uvršten je među tri finalista BeActive nagrade. Natječaj BeActive Awards je središnji element godišnjeg Europskog tjedna sporta i stvoren je kako bi podržao projekte i pojedince posvećene promicanju sporta i tjelesne aktivnosti diljem Europe. Sistem natjecanja je takav da se nominirani natječu u tri kategorije:
* #BeActive Education Award , * #BeActive Workplace Award i * #BeActive Local Hero Award
Atlantic je svojim “Body and Mind – Opportunity to be fit” projektom zadovoljio sve kriterije stručnog tijela Europske komisije i po prvi puta uvršten u finale BeActive nagrade, a to je ujedno prvi puta da Hrvatska ima svog predstavnika na ovom velikom događaju. Atlantic Grupa bila je nominirana u kategoriji #BeActive Workplace Award gdje su se natjecali uz ostale finaliste iz Belgije i Estonije.
Koje su najinteresantnije biznis trke na kojima je učestvovao tim vaše kompanije?
Teško je to izdvojiti koja nam je najinteresantnija utrka jer svakoj utrci pristupamo vrlo ozbiljno i sportski. Nastupamo samo na onim utrkama na kojima se poštuje ravnopravnost spolova i u kojima organizatori poštuju pravila sportskog ponašanja. Ono što mogu potvrditi da ARTovci jako vole timska trčanja (štafete) te da trčimo puno takvih utrka. Na tim utrkama je najviše i osobnih rekorda jer suradnja i motivacija u timu uvijek izvuče dodatnu snagu. Jako volim taj timski duh. Eto, onda ispada da su nam takve utrke najinteresantnije. ????
Koje maratone, polumaratone su trčali vaši zaposleni u zemlji i inostranstvu? Koje trke biste posebno izdvojili?
Od 2013. godine, a od kada i postoji ART, donesemo kalendar utrka za cijelu godinu. To su najčešće utrke u gradovima gdje Atlantic ima svoje urede/predstavništva pa uz standardno Sarajevo, Beograd, Zagreb, Skopje, Ljubljanu i Beč, dodamo utrke koje su nam zanimljive kao npr. Venecija, Pariz, trail u Bad Hofgasteinu, triatlon u Klagenfurtu i Frankufrtu, planiramo Zrenjanin maraton za ovu godinu. Uvijek je teško izdvojiti neku utrku posebno jer svaka od njih stvori divne emocije i uspomene koje nosimo sa sobom i u sebi. To je ono najlijepše u svemu tome – nematerijalna imovina.
Na koji način trčanje doprinosi uspehu u poslu, odnosu među kolegama?
Kroz sedam godina postojanja našeg trkačkog tima, putovanja i utrka, shvatili smo da su se kolege izvan radne atmosfere bolje upoznali, a to je direktno i motivirajuće djelovalo na poboljšanje radne atmosfere i međuljudskih odnosa. Došli smo do toga da međusobno stalno tražimo načine i nove ideje kako kombinirati trening s poslom i obavezama, pa tako imamo kolege koji se zajedno dogovaraju za treninge i trče prije posla, trče zajedno do posla, s posla, vježbaju na poslu (postoje organizirani treninzi joge).
Sve je to vrlo motivirajuće i djeluje oslobađajuće od radnog i privatnog stresa te pridonosi poslovnom uspjehu, produktivnosti zaposlenika i unapređenju zdravlja. Jedino zdrav I zadovoljan zaposlenik može bit produktivan zaposlenik.
I za kraj, posebna poruka za sve zaposlene je …
Da trčanje svim mojim kolegama postane slatka obaveza u budućnosti.